Top 5 filmów, które warto obejrzeć

Wartościowe filmy, które warto zobaczyć


Ostatnio wspominałam Wam o moich ulubionych książkach, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Dzisiaj chciałam polecić Wam 5 filmów, które udało mi się zobaczyć i wniosły one do mojego życia kolejne wartości.

Wiele z Was z pewnością kojarzy je ze zwiastunów, bądź po prostu sami je obejrzeliście, ale mam nadzieję, że pojawi się coś co zwróci Waszą uwagę. W światowym, jak i polskim kinie możemy znaleźć ogrom filmów, które swą fabułą wnoszą wiele wartości. Niektóre z nich skłaniają nas do refleksji, a inne motywują do walki. Są też takie, które pozostawiają po sobie trwały ślad. Sprawiają, że nasz pogląd na temat świata się zmienia. Lista, którą dla Was przygotowałam zawiera miedzy innymi takie właśnie tytuły. Filmy wybrane przeze mnie to te, po których nie da się nie uronić łzy. Produkcje, po których skłaniamy siebie do refleksji i często zaczynamy doceniać to, co wcześniej było błahe. Kolejność jest całkiem przypadkowa. Zatem nie przedłużając zapraszam do mojego Top 5. :)

1. Pamiętnik. (2004)

                                             fot. filmweb.pl
Film stworzony na podstawie książki Nicolasa Sparksa. To produkcja, która jako jedna z wielu mnie poruszyła. Stała się dowodem na istnienie prawdziwej miłości, a co więcej uświadamia ona, że miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko. Rewelacyjna obsada głównych aktorów. Ryan Gosling jako Noah i Rachel McAdams, stworzyli wyśmienity duet, pomiędzy którym, na ekranach możemy zobaczyć prawdziwe uczucie i pożądanie. Historia pomimo tego że jak wiele innych opowiada o miłości dwojga nastolatków z zupełnie innych środowisk, jest  fenomenalna. Opowieść ta jest opowiedziana w sposób prawdziwy, bez przesadnego romantyzmu. "Pamiętnik" to film, który z pewnością mogę polecić wszystkim fanom "wyciskaczów łez". To film, na którym można się wzruszyć, momentami pośmiać, a także zastanowić się nad sensem własnej miłości.

2. Chłopiec w pasiastej piżamie. (2008)

                               fot. telemagazyn.pl
Wojna sama w sobie jest tematem przykrym, tragicznym i trudnym do ubrania w jakiekolwiek słowa. Przymiotników, które opisywałyby te wydarzenia są miliony. Coś co obecnie doprowadza nas do łez, to niesamowita przyjaźń, które przetrwa wszystko. Ten film skupia w sobie cały tragizm, który właśnie wspomniałam. II wojna światowa, niemiecki generał, który przeprowadza się wraz z rodziną niedaleko obok obozu koncentracyjnego. Mimo zakazu ciekawość syna wygrywa i postanawia rozejrzeć się po okolicy, gdzie spotyka swojego rówieśnika. Chłopca w pasiastej piżamie, po drugiej stronie drutu kolczastego. Tworzy się miedzy nimi niesamowita więź ponad podziałami. Relacja, która jest w stanie przezwyciężyć wszystko, nawet śmierć... Film, który pozwala zastanowić się nad sensem i kruchością naszego życia. Po obejrzeniu nie sposób nie zatrzymać się i pomyśleć, jak w swoim życiu pędzimy za zyskiem, wygodą i luksusem, a nie potrafimy znaleźć chwili, żeby ze sobą porozmawiać, pobyć razem czy po prostu poczuć bliskość drugiej osoby.

3. Nietykalni. (2011)

                                fot. filmweb.pl
„Nietykalni” to francuski komediodramat. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, Philippe’a i Drissa. Philippe, niepełnosprawny po wypadku na paralotni bogaty arystokrata, szuka całodobowego opiekuna. Jednym z wielu kandydatów jest Driss, który przychodzi tylko po podpis, aby nadal być bezrobotnym i pobierać zasiłek. Zostaje jednak przyjęty na okres próbny. Powoli uczy się opieki nad sparaliżowanym, a Philippe coraz bardziej go lubi. Do tego stopnia, że zabrania jego zwolnienia, gdy wychodzi na jaw jego kryminalna przeszłość. Obaj wnoszą wiele nawzajem do swojego życia. Driss pomaga Philippe’owi poukładać życie prywatne, a zwłaszcza relacje z adoptowaną córką, a sam odkrywa nowoczesną sztukę i nawet zaczyna malować dzięki Philippe’owi. Życie obu znacznie się zmienia. Genialny, wciągający film i co najważniejsze, dający do myślenia. Pozwala zrozumieć co w życiu jest ważne i pokazuje wagę, jak małe znaczenie ma tak naprawdę pieniądz.

4. Kwiat pustyni. (2009)

                               fot. filmweb.pl
 Jest to autobiografia Waris Dirie, urodzonej w Somalii modelki, którą jako dziecko poddano rytualnemu obrzezaniu po to, by w wieku 13 lat sprzedać innemu mężczyźnie. Gdy udaje jej się uciec musi pokonać długą i dramatyczną drogę, aby ostatecznie zostać jedną z najlepiej opłacanych modelek i rzeczniczką ONZ mówiącą głośno o prawach kobiet i walce z dyskryminacją ze względu na płeć. Moim zdaniem obejrzenie teog filmu przekazuje ciekawe i bardzo potrzebne nam mieszkańcom Europy ważne  informacje. Dzięki biografii poznajemy życie ludów żyjących na pustyni, opis życia i pracy modelek. Przyznam szczerze,że pod pewnym względem ten sens zmienił mnie, a raczej mój światopogląd. Niewyobrażalne jest to, jak w dzisiejszym cywilizowanym świecie, kobiety mogą być traktowane w tak okrutny sposób.

5. Już za tobą tęsknie. (2015)

                               fot. filmweb.pl
To opowieść o wieloletniej przyjaźni dwóch kobiet, ich relacji, przygodach i życiu codziennym. Jess (Drew Barrymore) poznaje wyjątkowego mężczyznę z którym starają się o dziecko. Jej przyjaciółka Milly (Toni Collette) po bujnym etapie życia założyła rodzinę i stała się bardziej ustatkowana. Pewnego dnia dowiaduje się o chorobie. Nowotwór piersi sprawia, że jej życie ulega kompletnej zmianie. Cierpi z tego powodu nie tylko ona, lecz całe jej otoczenie. Film opowiada o wielkiej przyjaźni, zawirowaniach życiowych, lepszych i gorszych chwilach. Na samo hasło nowotwór, czy choroba można powiedzieć, że to typowy dramat. Ten jest jednak nieco inny - ma dużą dawkę humoru i nie sama choroba jest tutaj głównym wątkiem a relacje z najbliższymi właśnie. Dobra gra aktorska sprawia, że "Już za Tobą tęsknię" ogląda się z zaciekawieniem i łatwo się wzruszyć.


Komentarze

Popularne posty